Historie

Historie

Zrod fotbalové historie v obci Tuchlovice se traduje k roku 1919, stalo se tak brzy po skončení 1. světové války. Zajímavé je, že v Tuchlovicích byla dvě hřistě a dva sportovní kluby. Jedním bylo SK Tuchlovice a druhým Rudá hvězda. Hřiště SK bylo až v místech, kde je nynější Slovanka, na křižovatce u Lán, naproti tomu hřiště Rudé Hvězdy bylo v lukách blízko nynějšího AFK. Rok 1919 však není oficiálním datem vzniku klubu, jelikož roku 1922 kluby zanikly. Důvodem byla májová veselice, při níž se vydělalo dost peněz, které však následně jeden funkcionář použil ke svým účelům. Nebylo tak dostatek financí na další činnost a tak hráči odešli do jiných klubů či přestali hrát vůbec.

Tuchlovice však díky lidem, kterým v obci fotbal chyběl, založili na jaře roku 1928 klub, který dostal do vínku jméno AFK TUCHLOVICE. Předsedou oddílu se stal p. František Velek (byl i předsedou SK). Klub musel od podzimu začít hrát 5. třídu, kterou však ihned vyhrál. Následovala 4. třída, o rok později 3. třída a následně další rok dokonce 2. třída. Roku 1936 se našim fotbalistům povedlo postoupit do 1B třídy. Následoval však sestup, ale mužstvo se roku 1938 opět do 1B třídy vrátilo. Klub v té době velmi dobře konkuroval skvělým týmům, jakými byly SK Kladno a Rozdělov. K tomu také přispíval, tehdy krátce, založený dorost, který se okamžitě dostal do skupiny nejlepších dorostů na Kladensku. Někteří z našich borců postupně odešli do předních pražských klubů. A. Novák do Meteoru VII, B. Richtr a Fr. Slavík do Bohemians a Spartu Praha posílil J. Fau.

V dalších letech fotbal v Tuchlovicích pendloval mezi 2. a 1.B třídou. Nezastavila jej ani 2. světová válka, kdy se roku 1940 stal předsedou p. Karel Pokorný, člověk do fotbalu velmi „zapálený“. Postupně však na naše hřistě začalo působit poddolování obce. Bylo nutné navézt cca 300 nákladních automobilů škváry, která sice napomohla hřiště částečně vyrovnat, ale škvárový povrh jistě ideální nebyl. Trvalo mnoho let, než opět hřište prorostlo trávou, ale zdaleko nebylo tak pěkné, jako dnes.

Tímto se dostáváme do doby nedávno minulé, kdy roku 1998, v rámci oslav 70. výročí založení klubu, začala v naší obci velká rekonstrukce nejen hřiště, ale také kabin, resp. celého zázemí. Vyrostla také tribuna. Obrovský dík patří místnímu sdružení ODS v čele se starostou panem Ing. K. Burdou, které toho roku mělo ve svém volebním programu právě zmíněnou rekonstrukci. Vše bylo dokončeno koncem roku 2000.

Roku 1998, kdy se konaly oslavy výročí naší kopané, postoupilo „A“ mužstvo do Okresní přeboru.

V sezoně 2003/2004 vyhrálo „A“ mužstvo Okresní přebor a postoupilo tak do krajské soutěže I.B třída skupina A.

V sezoně 2004/2005 vyhrálo „A“ mužstvo I.B třídu skupinu A a postoupilo tak do krajské soutěže I.A třída skupina A.